Historia porcelany – krótki opis powstania

Sukces porcelany

Powstała z glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu mieszanina była wypalana w piecach o temperaturze sięgającej około 1000 stopni Celsjusza. Porcelana okazała się być materiałem niezwykle plastycznym, posiadającym dużą wytrzymałość mechaniczną oraz trwałość. Kombinacja tych cech szybko uczyniła ten materiał bardzo pożądanym i rozpoczęła wielką rewolucję, która na zawsze umieściła porcelanę jako podstawowe wyposażenie każdego domostwa.

porcelana

Od królewskiej zastawy do kubka na kawę

Porcelanę jako rodzaj wysokiej jakości białej ceramiki dzisiaj oczywiście znają wszyscy. Natomiast jej dzieje wydają się zapomniane, a wręcz zakopane w otchłani czasu. Porcelana była i jest niezwykłym i nieco niedocenianym w dzisiejszych czasach tworzywem. Dziś pozwala nam ona cieszyć się poranną kawą, czy herbatą. Z czasem stała ona polem do popisu dla wielu znakomitych artystów, oznaką prestiżu. W przeszłości natomiast przywilejem godnym jedynie samego cesarza.

porcelana

Porcelana starożytna

Porcelana została wynaleziona w Chinach około 2000 lat temu. Podczas gdy panowały dynastie Ming i Qind, chińska porcelana znajdowała się w okresie swojej największej świetności. Wśród rodzin królewskich uchodziła za symbol prawdziwego statusu.Dowodem na to może być fakt, iż do dziś w Europie synonimem słowa porcelana jest „china”. Niektóre rodzaje porcelany były cenione o wiele bardziej niż inne. Najcenniejsze były wyroby znajdowane na dworze królewskim. Cesarzowie i królowie kochali się w porcelanie. Stała się ona elementem darów ofiarowanych jako trybut.

porcelana

Porcelana imperialna

Ponadto Imperium Chińskie posiadało własne piece, które to wypalały kolejny rodzaj niezwykle cennej porcelany. Była to  tak zwana porcelana imperialna. To właśnie ona była uznawana za źródło dumy całego Imperium. Cesarz Yongle z dynastii Ming kazał u siebie w ogrodach wznieść pagodę z białej porcelany, z wkomponowaną weń ścianką z cegły. Miał to być niezwykle rzadki, przeszklony rodzaj gładkiej porcelany. Przez wiele lat Chiny doprowadzały do perfekcji kunszt wytwarzania tego niesamowitego tworzywa. Stworzyły wiele niepowtarzalnych chińskich stylów. Dzięki którym byli w stanie nadać porcelanie wartości nie tylko użytkowe, lecz również artystyczne. W tym samym okresie czasu eksport tego tworzywa ciągle przyczyniał się do jego rosnącej popularności w Azji Wschodniej oraz w Europie.

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *