Wzór cebulowy na porcelanie – geneza i symbolika

Wzór cebulowy – pochodzenie

Typ dekoracji cebulowej, wzór cebulowy oparty jest na obrazowaniu i łączeniu uproszczonych motywów roślinnych na tle filozofii wschodnioazjatyckiej. Kontekst jest jednak dostosowany do Europejskiego stylu i preferencji. Koncepcja ta jest dzieckiem Johana Davida Kretschmara, członka grupy projektantów pierwszej europejskiej fabryki porcelany w Miśni.

Powszechnie znane określenie wzoru cebulowego pochodzi z czystego przypadku. Wzory, które tworzył Kretschmar, na krawędziach talerzy, tak naprawdę przedstawiały owoc granatu. Koledzy Kretschmara mylnie lub ironicznie rozpoznali je jako melony, a w większości jako cebule. W ten sposób narodził się wzór cebulowy, którego bazą była właśnie cebula. Jednakże, niekoniecznie musi się w wyrobie o wzorze cebulowym faktycznie znajdywać cebula.

wzór cebulowy

Wpływy orientu

Określenie porcelana cebulowa jest o wiele szersze i jej trzon znajduje się w porcelanie azjatyckiej. To właśnie od niej od Europejczycy przejęli motywy roślinne. Motywy przedstawiające abstrakcyjne stylizacje roślinne, niewątpliwie sprzężone z regułami ornamentacji w stylu Rokoko.  Były komponowane asymetrycznie, by grały w rytmie kształtu naczynia i naturalnie dopasowywały się do niego. Ostatecznie prowadziło to do złudnego lecz magicznego wrażenia symetrii. Wzór cebulowy zaprojektowano jako biały wyrób ozdobiony jedynie kobaltowo niebieskim ornamentem. Istnieją warianty zielone, czerwone, różowe, czy czarne lecz są one niezwykle rzadko spotykane i tym samym trudno dostępne.

wzór cebulowy

Światowy fenomen

Pomimo określenia„wzór cebulowy”, stał się on symbolem i bazą delikatnego piękna, łączącego użyteczność oraz styl. Jego światowa sława i powszechna jedność w formie sprawiły, iż od niemalże 300 lat, nie ma innej dekoracji, czy kształtu, który byłby bardziej pożądany przez miłośników wyrobów ceramicznych.

Miśnia

Porcelana cebulowa była produkowana przez Miśniewski zakład od 1885 roku, najpierw pod nazwą Meissen, następnie po roku 1956 pod marką Zwiebelmuster. Manufaktura w Miśni prze stulecia była jedną z 4 na całym świcie, które doprowadziły technikę podszkliwnej ornamentyki do perfekcji.

wzór cebulowy

Wzór cebulowy – symbolika

Symbolika porcelany cebulowej jest niezwykle bogata i stanowi duchową podstawę artystyczną pod ten wzór. Jednym z częstych motywów była gałąź chryzantemy wyrastająca z korzenia, jest to nawiązanie do motywów azjatyckich, w których podobny do chryzantemy kwiat lotosu symbolizował czas. Gruba gałąź bambusa wraz z obrastającą ją rośliną reprezentuje spójność. Podwójny liść z ostrymi krawędziami oraz kwiat górujący nad nim, które razem tworzą krzew piwonii, mają symbolizować status, majątek oraz wzrost. Niekiedy napotkać można na znajdujący się na krawędzi wzór błogosławionego owocu, który został rozpoznany jako brzoskwinia. Ten element dekoracji obiecywać ma nieśmiertelność. Drugi błogosławiony owoc, który również znajduje się na krawędzi, jest to owy sławny owoc granatu, czyli „cebula”. Ma on odzwierciedlać płodność oraz zdrowie dzieci

wzór cebulowy

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *