Stara porcelana niemiecka i bawarska – uroki i historia

stara niemiecka porcelana

Stara niemiecka porcelana

Stara niemiecka porcelana jest niezwykle pożądana przez kolekcjonerów już od niemalże trzech pokoleń. By dowiedzieć się wszystkiego o starej niemieckiej porcelanie potrzeba by poświęcić całe życie na jej studiowanie. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona krótka i zwięzła historia początków porcelany bawarskiej oraz markowej porcelany niemieckiej. Pomoże lepiej zrozumieć, rozpoznać oraz docenić kunszt wykonania tych niesamowitych wyrobów.

Historia niemieckiej porcelany

Na początek, często możemy spotkać się z określeniem china, które jest używane zamiennie z termin porcelana. Jednak odnosi się ono do genezy powstania porcelany, której formuła, była chronionym sekretem przez ponad 350 lat. Jedynie chińscy rzemieślnicy produkowali i eksportowali wyroby porcelanowe. Jednakże w 1708 roku Friedrich Bottger, niemiecki alchemik, odnalazł sposób wykonywania „prawdziwej”, twardej porcelany. Na mocy tego odkrycia, August II Mocny, elektor Saksonii ufundował budowę najstarszej, działające do dziś niemieckiej manufaktury porcelany w Meissen. Wraz z sukcesem w Meissen nastąpił porcelanowy boom i zaczęło powstawać coraz więcej manufaktur, jako, że władcy innych niemieckich terytoriów chcieli zdominować rynki Amerykański i Europejski. Wiele najznamienitszych zakładów rozpoczęło wówczas swoją pracę.

Porcelana Frankenthal powstała w 1755 roku w Frankenthal, w Niemczech i znana jest dzięki swoim nietuzinkowym porcelanowym figurkom. Manufaktura przeżyła swój najlepszy okres pod koniec XVIII wieku. Wydanych został parę kopii oryginalnych kolekcji, jednakże oryginalna fabryka została już zamknięta. Figurki są rozpoznawalne po swoich „lalkowych” twarzach oraz podstawach zawierających łuki. Ceny tych figurek potrafią dochodzić nawet do ponad 3 tys dolarów.

Konigliche Porzellan Manufaktur znana również jako K.P.M. Firma założona w 1763 przez Fryderyka Wielkiego, który przekonany był, iż najwyśmienitsza porcelana na świecie musi pochodzić z Niemiec. Firma tworzyła zastawy stołowe, figurki porcelanowe oraz delikatnie, ręcznie malowane wyroby sztuki XVIII wieku.

Villeroy & Boch, jest firmą , która produkuje porcelanę oraz wyroby z gliny od XVIII wieku I cały czas trzyma swoją wysoką pozycję na rynku.

Porcelana bawarska z Selb

Do końca XIX wieku wielu z oryginalnych Niemieckich producentów porcelany zakończyło produkcję. Jednakże po odkryciu znacznych złóż kaolinu w okolic Selb na Bawarii, zaczęto pisać nowy rozdział w historii niemieckiej porcelany. Bawarska porcelana była wówczas przeznaczone do użytku dla szerszej populacji, nie tylko dla arystokracji i dworu królewskiego. Bawarska porcelana odznaczała się niezwykłym pięknem i kunsztem wykonania. Była ona, i jest nadal bardzo ceniona na światowym rynku kolekcjonerskim oraz zachwyca wszystkich zainteresowanych. Wiele wytwórni bawarskiej porcelany powstałych w późnym XVIII wieku nadal produkuje piękną niemiecką porcelanę. Producenci tacy jak : Nymphenburg Porcelain Manufactory, Rosenthal, czy Goebel, są jednymi z czołowych światowych firm zajmujących się wytwórstwem artykułów dekoracyjnych z porcelany, jeśli o chodzi o jakość i design.

Stara czy nowa porcelana niemiecka?

Identyfikacja niemieckiej porcelany wymaga nauki, cierpliwości i odpowiedniej praktyki. Porcelanowe dzieło sztuki może posiadać określony kolor, kształt czy element desginu, który może wskazywać na konkretnego producenta. Jednak najpewniejszym sposobem identyfikacji przedmiotu jest sprawdzenie sygnatury.

Sygnatury są znakami, które znajdują się pod spodem wyrobu, mają one na celu identyfikację producenta. Niektóre sygnatury mogą być zrobione ręcznie, pieczęcią lub wyciśnięte na ceramicznej powierzchni. Znajdują się one zazwyczaj pod glazurą i przedstawiają symbol danej manufaktury lub wprost jej nazwę. Mówią one, także o roku produkcji na podstawie swojego kształtu i elementów, które z biegam lat ulegały zmianie. To właśnie dzięki sygnaturom jesteśmy w stanie rozróżniać oryginalną starą porcelanę.

Sygnatura Made in Germany?

Sygnatura „Made in Germany” została wprowadzona w 1887 roku jako sposób na rozróżnienie porcelany niemieckiej od angielskiej, która była jej głównym konkurentem na rynku. Kupcy często szukali tej sygnatury, gdyż oznaczała, że wyrób jest dobrze zaprojektowany i wyceniony.  Jednakże, sygnatura „Made in Germany” nie była stosowana przez każdą z manufaktur, niektóre znane z wyśmienitości trzymały się jedynie swojej sygnatury.

Kolejną przeszkodą w identyfikacji niemieckiej porcelany był fakt, że na przestrzeni wieków Niemcy, składały się z wielu względnie niezależnych terytoriów jak: Bawaria, Saksonia, Prusy, nie wszystkie manufaktury stosowały tam sygnaturę „Made in Germany”, pomimo iż wyrób został tam wyprodukowany.

W najświetniejszym czasie pod koniec XIX wieku, w Niemczech działały setki manufaktur porcelany i lokalnych warsztatów. Wiele z nich zwykło posiadać w nazwie słowo „królewskie”, lub używano tych samych nazw tworząc nowe przedsiębiorstwa. Z powodu tak szerokiego wachlarza alternatyw, próba dokładnego określenia daty i producenta może być nie lada wyzwaniem, co niektórzy zapewne przyjmą z bardzo dużą ciekawością i ochotą.

Baw się, kolekcjonuj starą niemiecką porcelanę!

Niemiecka porcelana i jej powabny, delikatny wygląd przetrwały już niemal 300 lat, co może być traktowane jako najważniejszy dowód jej trwałości i jakości. Kolekcjonowanie niemieckiej porcelany wymaga pracy, jest jednak bardzo nagradzającym hobby i może sprawić, że uczynimy piękniejszym nie tylko nasz dom ale i odnajdziemy niezwykłą pasję w tym nowym, nieznanym świecie.

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *