Tiffany Louis Comfort – szkło artystyczne

Zza oceanu

Stany Zjednoczone zajmują najważniejsze miejsce jeżeli chodzi o historię szkła artystycznego. Wszystko to za sprawą niezwykle utalentowanego artysty i biznesmena. Louis Comfort Tiffany był nowojorczykiem ze zdecydowanie wartym uwagi talentem do tworzenia i sprzedawania sztuki. Na początku Tiffany próbował zajmować się malarstwem, jednak dość szybko porzucił ten pomysł i zainteresował się możliwościami jakie dawała mu obróbka szkła.

tiffany

Początki

Pierwsze prace nazwano „draperyglass”, gdyż swoim kształtem przywodziły na myśl zmięty materiał powstały w 1875 roku. Niewiele później Tiffany otworzył swoją pierwszą manufakturę Niestety strawił ją pożar. Następnie rozpoczął handel sprzętami domowymi. Jako jeden z pierwszych wprowadził na rynek lampy elektryczne. W 1892 roku powstało Tiffany Glass and Decorating Company. Właśnie ta firma rozpoczęła produkcję sławnych dzisiaj favrileglasses, czyli pulsujących szkieł. Tiffany traktował szkło jak żywą, plastyczną materię, której samoistne „ruchy” potrafią pomóc w przybraniu wyjątkowego kształtu oraz koloru. Charakter jaki posiadają favrileglasses jest wynikiem wnikliwych obserwacji i studiów przeprowadzonych przez Tiffanego. Szczególnie zafascynowany był procesem iryzacji(ujawnienia całej palety kolorów) szkła. Inspirował się w tej kwestii specyficznym rodzaj przebarwień szkła, które pojawiały w wyniku utleniania. Bazował on także na eksperymentach Anglika Thomasa Webba.

tiffany

Sukces

Wiele konkurencyjnych hut szkła starało się jak najbardziej upodabniać swoje wyroby do szkieł Tiffanego. Styl ten jednak był zbyt charakterystyczny i przez bardzo długi czas firmie udało się skutecznie bronić przed imitatorami. Charakter wyrobów szklanych marki Tiffany nie polegał jedynie na głębokiej ciemniej iryzacji. Motywami pojawiającymi się w owych dziełach były także nawiązania do naturalizmu. Na powierzchni szkła przedstawiano pawie pióra, lilie wodne, „falujące” kwiaty. Swoimi formami Tiffany, potrafił ożywić szkło. Były to więc kielichy na cieniutkich nóżkach/łodygach, które prowadziły do rozpościerającej się powyżej korony kwiatu. Były także wazony o kształcie bulwy z długą zakończoną falującym kwiatem szyją. W pracy używał także „przypadkowych efektów”  polegających na naturalnych rozlaniach się gorącej masy szkła. Prowadziło to do zdumiewających efektów i nadawało przedmiotom niespotykanego dotąd poczucia „żywej masy”. Poza motywami naturalistycznymi pojawiały się także odwołania do sztuki rzymskiej(lavavases, cypriotvases), ukazały się także przedmioty w stylu perskim (goose-neckvases) oraz cenniejsze egzemplarze z dekoracjami millerfiori.

tiffany

Dziedzictwo Tiffany

Dzieła Tiffanego były uznawane i szanowane na całym świecie. W 1900 roku w Paryżu zostały uhonorowane nagrodą, a czterdzieści trzy największe muzea świata posiadały już w swojej kolekcji jego wazony favrileglass. Dowodzi to oczywiście nie tyle popularności tych wyrobów, co kunsztu z jakim są one wykonane.

tiffany

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *