Dekoracja wnętrz – nowe vs. stare

Dekoracja wnętrz a antyki

Nowoczesny styl dekoracji wnętrz oraz antyki, nie są to rzeczy, o których naturalnie pomyślelibyśmy w kontekście łączenia się. Jednak każdy z nas po chwili zastanowienia nie byłby w stanie powiedzieć, dlaczego miałby to być zły pomysł. Otóż nie jest. Jest to wręcz myśl wspaniała. Dlaczego? Dlatego, że w dzisiejszych czasach panuje moda na wnętrza proste, kanciaste. Kolory królujące obecnie to natomiast wszelkie odcienie bieli i szarości. Wszystko to w połączeniu daje całkiem niepożądany efekt sterylizacji pomieszczenia. Wcale nie chcemy we własnym salonie czuć się jak u dentysty. Jak się w takim razie uratować przed zbytnią czystością form, jak uczynić wnętrze nowoczesnym a jednak domowym i lekko zadziornym? Osobiście wierzę, że odpowiedzią na to pytanie są po prostu starocie.

dekoracja wnętrz

Klasycyzm

Klasycyzm jest to styl nawiązujący do antyku. Starożytna Grecja, Rzym, wyniosłe budowy, bogowie, mitologia. To wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się być zbyt nieaktualne.  Za bardzo pełne patosu by urządzać sobie w ten sposób nasze domostwo. Jednak sztuka klasyczna, kryje w sobie formę a w zasadzie harmonię, która nie gryzie się z powściągliwym nowoczesnym stylem a daje mu trochę poszaleć. Piękne antyczne rzeźby idealnie staną się uzupełnieniem salonu. Żadne wnętrze nie oprze się klasycznej rzeźbie, natomiast lustro w prostej pięknej złoconej ramie sprawi, że pokój wyda się dwa razy większy.

dekoracja wnętrz

Eklektyzm

Oczywiście, nie jest to jedyny przykład stylu, który może ożywić nasze gniazdko. Sprawić, że nabierze ono wybranego przez nas charakteru. Można by wysnuć pogląd, że style jak Barok, czy Rokoko mogą na niektóre wnętrza być zbyt dominujące.  Jednakże w każdym z tych stylów możemy znaleźć ten jeden antyk, który wcale nie zaburzy nam spójności. Czasem wręcz przeciwnie nada lekką i wyszukaną krągłość tam gdzie królują kąty proste. Antyków nie brakuje, wystarczy jedynie dobrze i starannie poszukać przedmiotu, który stanie na tym odpowiednim miejscu i sprawi, że wasze nowoczesne wnętrze stanie się naprawdę wasze.

 

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *