Chodzież i Ćmielów – połączenie dwóch zakładów

Największa w Europie

„Ćmielów” i „Chodzież” to dziś największa europejska fabryka porcelany cienkościennej. Powstała dzięki połączeniu się dwóch najstarszych polskich zakładów porcelany. Fabryki „Ćmielów” oraz „Chodzież”, które tworzą dzisiaj w unikatowym stylu łącząc tradycyjną kolekcjonerską porcelanę i nowe światowe standardy. Marki te cechuje najwyższa jakość wytwarzanych produktów oraz nowatorskie, twórcze podejście w postrzeganiu porcelany jako tworzywa. Swój sukces firma opiera na talencie i doświadczeniu znanych projektantów z całego świata.

chodzież

Ćmielów

Około 1810 roku niejaki Jacek Małachowski założył manufakturę fajansu w Ćmielowie. Gdy zmarł, przeszła ona w ręce Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, który był ówczesnym ministrem skarbu Królestwa Polskiego. Około 1835 roku, powierzył on kontrolę nad manufakturą specjalistom austriackim, rodzinie Weissów. Nastąpił rozkwit zakładu, rozwinęła się produkcja fajansu oraz kamionki. Najpierw do wyrobu porcelany używano lokalnych glin kaolinitowatych. W latach 50-tych, szlachetniejszy surowiec zaczęto sprowadzać zza granicy. We wzornictwie „Ćmielowa” pojawiała się technika starodruku, przedstawiano wówczas głownie scenki rodzajowe, mitologiczne i krajobrazy. Znacznie później wprowadzono do wzornictwa tematykę polską na przykład: portrety sławnych Polaków, czy architekturę krajową. W roku 1879 stanowisko kierownicze przejął Stanisław Cybulski, wykształcony w zakładach ceramicznych w Limoges. Doprowadził on do rozkwitu produkcji porcelany użytkowej w Ćmielowie, która do dzisiaj stanowi dumę oraz oczko w głowie zakładu. Jednocześnie zaprzestano produkcję naczyń fajansowych.

cmielow

Chodzież

Fabryka w Chodzieży swoją historią sięga do roku 1852. Kupcy Hermann Müller oraz Ludwik Schnorr zakupili jeden z budynków obecnego zakładu i postanowili rozpocząć tam produkcję porcelany. Jak „Ćmielów”, chodzieska fabryka z początku zajmowała się produkcją wyrobów fajansowych. W 1896 ruszyła produkcja porcelany. „Chodzież” także skupiła swoje zasoby ku produkcji wyrobów użytkowych. Idąc z duchem czasu i korzystając z pomysłów wielu utalentowanych artystów, manufaktura ta zdobyła znaczącą pozycję na rynku światowej porcelany.

Chodzież

Gama produktów

Mnogość kreacji tych obydwu zakładów jest godna uznania. Serwisy obiadowe , serwisy śniadaniowe, zestawy do kawy i herbaty, pojedyncze kolekcjonerskie talerze, solniczki, pieprzniczki, musztardniczki, imbryki to tylko część wyrobów tych znakomitych manufaktur. Dostępne są one w całej gamie stylów, które przewinęły się przez historię firm, którymi zdecydowanie warto się zainteresować jeżeli uważamy się za miłośników sztuki i porcelany.

Start the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *